Refarming 700MHz

Informacje na temat zmian częstotliwości emisji multipleksów i planowego przejścia na nowy standard nadawania DVB-T2 / HEVC.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej część pasma obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną zostanie przeznaczona na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G. Powoduje to konieczność zwolnienia pasma 700MHz oraz reorganizację multipleksów telewizji naziemnej. Proces ten jest nazywany „refarmingiem” częstotliwości. Dodatkowo, w 2022 roku zmieni się standard nadawania telewizji naziemnej. Obecny zostanie zastąpiony nowszym i bardziej efektywnym standardem DVB-T2/HEVC.

Refarming

Naziemna telewizja cyfrowa (NTC) jest główną platformą powszechnej dystrybucji programów telewizji publicznej. Dostępna jest w całej Polsce i aż 13 milionów Polaków wybiera ją jako podstawowe źródło sygnału telewizyjnego. W Naziemnej telewizji cyfrowej działają 4 tzw. ogólnopolskie multipleksy (pakiety cyfrowe zawierające określoną liczbę programów), a widzowie mogą wybierać najlepszą dla siebie ofertę telewizyjną spośród blisko 30 darmowych kanałów telewizyjnych.

Aby mieć możliwość stałego odbioru sygnału telewizji naziemnej musimy pamiętać, że niedługo nastąpią zmiany w jej nadawaniu. Obecnie wykorzystywany standard emisji DVB-T zostanie zastąpiony nowszym, oferującym nowe możliwości standardem DVB-T2. Aby odbierać telewizję w nowym standardzie musimy się upewnić, że nasz telewizor ma odpowiednie parametry. Przełączenia sygnału będą miały miejsce w pierwszym półroczu 2022 roku jest więc czas na przygotowanie się, w tym ewentualną wymianę telewizora lub zakup dekodera.

Zalety zmiany standardu nadawania na DVB-T2 / HEVC:

  • Lepsza oferta – więcej programów
  • Lepsza jakość obrazu – rozdzielczość HD
  • Możliwość nadawania programów UHD / 4k
  • Większa odporność na zakłócenia
  • Lepsza jakość dźwięku
  • Szerszy zakres udogodnień – personalizacja dźwięku
  • Usługi dodatkowe – telewizja hybrydowa HbbTV

Harmonogram zmian

Przełączenia częstotliwości nadawania multipleksów MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4 oraz zmiana standardu nadawania multipleksów MUX-1 i MUX-2 z DVB-T/H.264 (MPEG4/AVC) na nowy standard DVB-T2/HEVC (H.265) odbędą się w 2022 roku w czterech etapach planowanych na 28 marca, 25 kwietnia, 23 maja i 27 czerwca.


Szczegółowy harmonogram przełączeń znajduje się na stronie:
HARMONOGRAM PRZEŁĄCZEŃ

 
Zmiany w nadawaniu w województwie Łódzkim
Z uwagi na wyłączenie nadawania sygnału telewizyjnego z nadajnika Łódź „Komin EC-4” nastąpi konieczność przekierowania anten odbiorczych w zależności od lokalizacji na obiekty nadawcze RTCN Zygry i TON Łódź/Dąbrowa. Ponadto część województwa łódzkiego obecnie pokrywana z nadajnika Łódź „Komin EC-4” będzie miała odbiór z obiektów RON Skierniewice/Bartniki oraz TSR Kamieńsk. Szczegóły na mapce lub w aplikacji EmiMaps.
 
 

Emisje testowe

Aby ułatwić widzom przygotowanie się do nachodzących zmian i sprawdzenie posiadanych odbiorników, sygnał w nowym standardzie DVB-T2/HEVC jest udostępniany na wybranych obszarach kraju w ramach emisji testowych.


Aktualne parametry techniczne testowych emisji w standardzie DVB-T2 znajdują się na stronie:
SPRAWDŹ PARAMETRY EMISJI

 
 

Jak przygotować się do zmian?