FAQ Jak wybrać odbiornik telewizji naziemnej?

Obecnie do właściwego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej niezbędny jest telewizor wyposażony w tuner DVB-T (zgodny z MPEG-4/AVC) albo set-top box – zewnętrzny dekoder umożliwiający, po podłączeniu do telewizora, odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.

W 2022 roku nastąpi zmiana standardu nadawania na DVB-T2/HEVC.

Warto już dzisiaj sprawdzić czy telewizor, który mamy jest dostosowany do nadchodzących zmian. Parametry telewizora można sprawdzić w instrukcji obsługi lub w internecie, np. na stronie producenta.

Jeśli rozważamy kupno nowego telewizora, warto zapytać sprzedawcy, czy interesujący nas model telewizora posiada właściwe parametry. Część odbiorników w polskich domach posiada już odpowiedni system.

Jeżeli jednak Twój telewizor nie jest przystosowany do odbioru standardu DVB-T2/HEVC, nie musisz kupować nowego. Możesz zaopatrzyć się w specjalny dekoder (tak zwany STB – Set Top Box), który umożliwi odbiór telewizji w nowym standardzie.

Wybierając nowy odbiornik upewnij się, że obsługuje co najmniej:

  • Standard DVB-T2
  • Kompresję obrazu HEVC (H.265)
  • Odbiór programów HDTV
  • Kompresję dźwięku E-AC3 (DolbyDigital Plus)
  • Telewizję hybrydową HbbTV w wersji minimum 2.0.1
    (dotyczy tylko odbiorników interaktywnych)

Minimalne wymagania dla odbiorników DVB-T2 /HEVC określają:
Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych.
oraz
Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 8 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych.