FAQ Co trzeba zrobić by móc oglądać naziemną telewizję cyfrową?

Do odbioru telewizji cyfrowej niezbędny jest dedykowany dekoder/odbiornik. W nowoczesnych telewizorach jest on integralną częścią składową urządzenia. W przypadku starszych telewizorów konieczne jest zakupienie zewnętrznego urządzenia – „set top box”. Urządzenie instaluje się pomiędzy anteną (instalacją antenową), a odbiornikiem telewizyjnym. Do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T stosuje się takie same anteny jak do odbioru telewizji analogowej.

Zalecane jest stosowanie anten wieloelementowych i w miarę możliwości rezygnacja ze wzmacniaczy antenowych. Anteny pokojowe mogą być stosowane tylko w miejscach o dużym natężeniu sygnału. Antenę należy skierować na najbliższy obiekt nadawczy emitujący telewizję cyfrową DVB-T, a następnie zaprogramować odbiornik, zgodnie z instrukcją użytkownika, na odbiór kanałów cyfrowych.

Przy doborze anten należy zwrócić uwagę na pasmo robocze anteny oraz polaryzację sygnału. Multipleksy MUX-1, MUX-2 i MUX-3 nadawane są w paśmie UHF. Multipleks MUX-8 nadawany jest w paśmie VHF.