Aktualności Maciej Staszak, Wiceprezes Zarządu Emitel w wywiadzie dla miesięcznika branży telewizyjnej Tele Pro

18.05.2018

W majowym numerze miesięcznika Tele Pro ukazał się wywiad z Wiceprezesem Zarządu Emitel, Maciejem Staszakiem, „Nie tylko Przemysł 4.0”

W rozmowie poruszone zostały m.in. plany i aktualne prace Emitel nad rozwiązaniami wspierającymi rozwój Gospodarki 4.0. Spółka jest liderem w zakresie cyfrowych emisji radiowo-telewizyjnych oraz usług bazujących na nowoczesnych systemach łączności bezprzewodowej. Oferując infrastrukturę wysokościową, jak maszty, wieże i budynki zlokalizowane w całej Polsce, Emitel od lat z powodzeniem świadczy także usługi na potrzeby m.in. telefonii komórkowej i łączności kryzysowej. Spółka rozbudowuje posiadaną infrastrukturę wieżową, w ciągu najbliższych dwóch lat potencjał masztów Emitel zwiększy się o ponad 50%.

„Cieszymy się, że właśnie baza radiowo-telewizyjna pozwala nam rozwijać się w obszarze nowych technologii radiowych i inwestować w rozwiązania przyszłości” – wskazuje Maciej Staszak, Wiceprezes Zarządu Emitel.

Aby ugruntować pozycję na rynku telekomunikacyjnym, Emitel prowadzi prace nad budową infrastruktury miejskiej, co pozwoli m.in. na zwiększenie gęstości sieci i liczby kolejnych stacji, których uruchomienia będzie wymagać np. technologia 5G. Koszty takich inwestycji są bardzo duże, stąd pomysł na ich współdzielenie i udostępnianie wielu podmiotom, które chcą świadczyć różne usługi, ale nie zawsze są w stanie inwestować w budowę sieci. Przykładowo można tu wymienić budowę niskoenergetycznych sieci realizowanych w technologii LoRa, analizę zmiany warunków klimatycznych w projekcie Miejskie Wyspy Ciepła czy zwiększanie bezpieczeństwa poprzez profesjonalny monitoring wizyjny.
Ciekawym rozwiązaniem jest też wykorzystanie infrastruktury miejskiej, jak lampy czy pylony, w formie hybrydowej – z jednej strony dla operatorów telefonii komórkowej dla posadowienia małych stacji bazowych, tzw. Small Cells, lub rozproszonych systemów antenowych, tzw. Distributed Antenna Systems, a z drugiej – służących Smart City czy IoT.

„Spółka aktywnie uczestniczy w rozwoju i wdrażaniu kolejnych rozwiązań związanych z 5G, Smart City, IoT czy z zapewnieniem bezpieczeństwa. To jest nasz cel na najbliższe lata. Niedawno za rozwiązania w zakresie Smart City wspierające rozwój Gospodarki 4.0, Emitel otrzymał nagrodę Inspiratorzy Biznesu – Innowacje” – podkreśla Maciej Staszak.

Strategia Emitel zakłada utrzymanie stabilnej pozycji na rynku usług dla nadawców telewizyjnych i radiowych. Równolegle Spółka aktywnie rozwija usługi dla sektora telekomunikacyjnego, m.in. budując kolejne maszty telekomunikacyjne, ale także wspomnianą infrastrukturę miejską. Poza tym Emitel będzie nadal rozwijać kompetencje i portfel usług w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa i łączności kryzykowej, np. biorąc udział w projektach związanych z łącznością trunkingową czy z systemami monitorowania stanu bezpieczeństwa na wodach Morza Bałtyckiego.