Aktualności Maciej Staszak, Wiceprezes Zarządu Emitel o tegorocznym Mobile World Congress w Barcelonie

09.03.2018

Wiceprezes Zarządu ds. Strategii i Rozwoju udzielił wywiadu dla agencji ISBtech.pl na temat wrażeń z wizyty na targach Mobile World Congress 2018 w Barcelonie.

W rozmowie poruszone zostały tematy i rozwiązania prezentowane podczas konferencji i targów w Barcelonie, na których jak co roku byli obecni przedstawiciele Emitel. Tegoroczne spotkanie zdominował temat technologii 5G, określanej mianem „demona szybkości”. Jednak 5G to nie tylko szybkość, ale również nowa, efektywniejsza organizacja naszego codziennego życia, przemysłu, wszystkiego co nas otacza, wskazał Maciej Staszak. Dzięki technologii 5G będą mogły się rozwijać także rozwiązania w zakresie Smart City, Smart Home czy IoT. Jedną z ciekawostek branżowych była zapowiedź Vodafone i Nokii, iż nie tylko będą rozwijać sieci 5G dla mieszkańców naszego globu, lecz także uruchomią sieć 4G na Księżycu, na potrzeby transmisji z kosmosu, na żywo w jakości HD.

Emitel bierze aktywny udział w rozwoju obszarów związanych z 5G, Smart City czy IoT. Przykłady wdrożonych serwisów to analiza zmiany warunków klimatycznych w projekcie Miejskie Wyspy Ciepła i zwiększanie bezpieczeństwa poprzez profesjonalny monitoring wizyjny. W Spółce trwają także prace nad rozwiązaniami związanymi z określaniem zajętości miejsc parkingowych, odczytem liczników oraz z analizą wypełnienia odpadami koszy na śmieci.

„Konferencja i targi to doskonała okazja na skonfrontowanie naszych pomysłów i strategii rozwoju z globalnymi trendami technologicznymi i kierunkiem rozwoju branży”, powiedział Maciej Staszak.

Od wielu lat Emitel rozwija także usługi dla operatorów komórkowych w Polsce, współpracując z „wielką czwórką”, czyli Orange, T-Mobile, Polkomtel oraz Play. Pośród wielu realizowanych przedsięwzięć znajdują się prace związane z wykorzystaniem infrastruktury miejskiej, jak np. lampy uliczne, wraz z łączami światłowodowymi do budowy aktywnych sieci dla operatorów telekomunikacyjnych, służących jednocześnie systemom typu Smart City czy IoT. Jest to przykład możliwości uzyskania pozytywnego efektu synergii i zwiększenia efektywności ekonomicznej różnych projektów.

„Rozwój infrastruktury to potężna inwestycja i konieczność skoordynowania działań na wielu polach. Tego typu projekty mogą być realizowane szybciej i bardziej efektywnie kiedy zawiążą się sojusze i powstają modele biznesowe oparte o współdzielenie infrastruktury. W takiej sytuacji z pomocą mogą przyjść operatorzy infrastruktury, do których należy Emitel” – podsumował Maciej Staszak.

Cała rozmowa dostępna jest na stronie www.isbtech.pl