Aktualności Emitel unowocześnił system komunikacji bezprzewodowej na Stadionie Śląskim w Chorzowie

08.10.2018

Dzięki zaprojektowanej i zamontowanej przez inżynierów Emitel sieci, Stadion Śląski w Chorzowie dołączył do nowoczesnych, światowych aren jak np. Wembley. To drugi w Europie tego typu obiekt, na którym został zamontowany tzw. system DAS. Dzięki temu nie będzie już problemów z komunikacją w sektorach, w których pojawiały się do tej pory problemy z zasięgiem sieci telefonii komórkowych.

W przeszłości, w czasie wielkich imprez, niektóre części Stadionu Śląskiego miały niewystarczający dostęp, jeśli chodzi o połączenia do sieci komórkowych. Widzowie, dziennikarze oraz inne osoby często miały problemy z nawiązywaniem połączeń albo korzystaniem z mobilnego internetu. Dzięki zamontowanej w tych rejonach nowej instalacji, sytuacja całkowicie się zmieni.

„Zależy nam, aby Stadion Śląski pod wieloma względami był obiektem nowoczesnym, zależy nam także na najnowocześniejszych rozwiązaniach dotyczących systemów komunikacji bezprzewodowej. W pierwszej kolejności postanowiliśmy wzmocnić sygnał w strefie hospitality oraz zawodniczej w obrębie trybuny wschodniej, a także w strefie biznes na sektorze 30 trybuny zachodniej. W przyszłości planujemy rozszerzyć wzmocnienie sygnału na całym obiekcie”  – mówi Krzysztof Klimosz, prezes zarządu Stadionu Śląskiego.

Distributed Antenna System (DAS) to system anten rozproszonych zwiększający pojemność sieci, którą zazwyczaj trudno zapewnić stosując standardowe rozwiązania techniczne. Anteny instalowane są w kluczowych lokalizacjach i ograniczone do najmniejszych gabarytów, tak by wtapiać się w krajobraz i nie zakłócać porządku architektonicznego. Zwiększają za to dostępność i komfort korzystania z telefonów komórkowych bezprzewodowego Internetu przez użytkowników.

„To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce i jedno z pierwszych w Europie. Zleceniodawca postawił przed nami zadanie do wykonania w ekstremalnie ambitnym czasie. Cieszę się, że specjaliści Emitel okazali się niezawodni i zbliżający się mecz polskiej reprezentacji w ramach Ligi Narodów zostanie rozegrany na najnowocześniejszym pod względem komunikacji bezprzewodowej stadionie w naszym kraju – mówi prezes zarządu Emitel S.A. Andrzej Kozłowski

Emitel wykonał projekt i instalację w rekordowo krótkim czasie, zaledwie kilku tygodni. System jest dostępny dla użytkowników wszystkich sieci komórkowych.

O Emitel

Emitel jest wiodącym operatorem naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Spółka jest liderem w zakresie cyfrowych emisji radiowo-telewizyjnych oraz usług bazujących na nowoczesnych systemach łączności bezprzewodowej. Firma posiada ponad 60-letnie doświadczenie w obszarze komunikacji bezprzewodowej, a obecnie bierze aktywny udział w rozwoju infrastruktury na potrzeby usług Inteligentnych Miast (Smart Cities), Internetu Rzeczy (IoT). Od 2013 roku właścicielem Emitel jest amerykański fundusz Alinda Capital Partners, który jest jedną z największych na świecie firm inwestujących w przedsięwzięcia związane z infrastrukturą.